За інформацією правоохоронців, організаторами псевдореферендуму виявилися місцеві жителі, які на початку повномасштабного вторгнення добровільно почали співпрацювати з окупантами й увійшли до лав місцевих окупаційних адміністрацій.
З 23 по 27 вересня 2022 року в супроводі озброєних представників рф вони ходили по домівках місцевих мешканців із бюлетенями та урною, закликаючи їх брати участь у незаконному голосуванні. У разі відмови підозрювані застосовували психологічний тиск і погрожували насильством, а також ув’язненням у російських катівнях, наголошують в СБУ.
У прокуратурі повідомили, що після завершення псевдореферендуму підозрювані передали бюлетені військовим рф та отримали «винагороду» в російських рублях.
Після звільнення правобережної Херсонщини українською армією організатори не виїжджали з міста, намагаючись уникнути покарання. Однак правоохоронці затримали їх за місцем проживання.
Яким може бути покарання?
На підставі зібраних фактів правоохоронці повідомили затриманим про підозру в колабораційній діяльності. Суд відправив їх під варту. Фігурантам може загрожувати позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.